Stypendium pomoc materialna o charakterze socjalnym
- Opublikowano w: aktualnosci
- Written by
- Zostaw komentarz
- Permalink
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Korycinie informuje, iż od dnia 2 września 2024 roku do dnia 16 września 2024 roku będą przyjmowane wnioski na stypendium socjalne.
Wnioski można składać:
- osobiście:
W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Korycinie, w godzinach pracy Ośrodka tj. od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 do 15.30, na parterze budynku w pokoju nr 1 (Stanowisko ds. świadczeń rodzinnych i wychowawczych) tel. 85/722 91 83 - za pośrednictwem poczty na adres: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, 16-140 Korycin.
Stypendium pomoc materialna o charakterze socjalnym.
Stypendium może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie ucznia, szczególnie w sytuacji występowania w tej rodzinie jednego z następujących czynników:
1) bezrobocia;
2) niepełnosprawności ucznia lub członka rodziny;
3) ciężkiej lub długotrwałej choroby;
4) wielodzietności;
5) braku umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo wychowawczych;
6) alkoholizmu lub narkomanii;
7) niepełności rodziny.
Do ubiegania się o stypendium uprawnieni są uczniowie, którzy spełniają łącznie następujące kryteria:
a) posiadają zameldowanie na terenie Gminy na pobyt stały;
b) znajdują się w trudnej sytuacji materialnej (dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej tj. 600 zł na osobę w rodzinie);
c) są uczniami szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia, są wychowankami publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Formy, w jakich udziela się stypendium w zależności od potrzeb uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Korycin:
Stypendium szkolne może być udzielane w formach przewidzianych ustawą.
Całkowite lub częściowe pokrycie kosztów dotyczyć może:
1) kosztów udziału w szkolnych zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych korepetycjach, zajęciach dodatkowych, w tym dodatkowych lekcji języków obcych pod warunkiem, że wykraczają one poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania;
2) kosztów udział u w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą;
3) wobec uczniów szkół ponadgimnazjalnych i słuchaczy kolegiów, kosztów związanych z pobieraniem nauki, w szczególności:
a) kosztów zakwaterowania w internacie (bursie) lub na stancji,
b) kosztów dojazdu do i ze szkoły środkami komunikacji zbiorowej.
Pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym polega na zakupie lub na refundacji kosztów zakupu:
1) podręczników, lektur, encyklopedii, słowników i innych książek pomocniczych do realizacji procesu dydaktycznego;
2) materiałów szkolnych, tornistra, plecaka;
3) stroju sportowego, obuwia sportowego;
4) komputera (laptopa), tabletu, części komputerowych, nośników danych, drukarki, papieru i tuszu do drukarki, skanera, programów komputerowych związanych z edukacją;
5) dostępu do internetu;
6) okularów korygujących wzrok.
Na zasadach wynikających z ustawy dopuszcza się także możliwość udzielania stypendium szkolnego w formie świadczenia pieniężnego, wypłacanego osobie uprawnionej nie częściej niż raz w miesiącu.
Wybór formy stypendium należy do wnioskodawcy.
Do wniosku należy dołączyć:
1) zaświadczenie albo oświadczenie o wysokości dochodów;
2) w przypadku korzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zaświadczenie wydane przez Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie albo oświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej;
3) w przypadku refundacji kosztów zakupu pomocy rzeczowej rachunki, faktury, oświadczenia oraz inne dowody dokumentujące:
a) fakt poniesienia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych oraz związanych z pobieraniem nauki.
b) fakt dokonania zakupu pomocy rzeczowej.
W przypadku refundacji koszty udziału w zajęciach edukacyjnych powinny być udokumentowane za każdy miesiąc pobieranego stypendium z tym, że przyjmuje się okres kwartalny jako okres rozliczeniowy przyznanej pomocy.
Dopuszcza się także możliwość refundacji kosztów poniesionych w lipcu i sierpniu danego roku na zakup pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym związanej z rozpoczęciem lub kontynuowaniem nauki w następnym roku szkolnym.
Uczeń traci prawo do przyznanego stypendium w przypadku:
1) ustania przesłanek warunkujących przyznanie świadczenia;
2) wykorzystania stypendium niezgodnie z celem, na jaki zostało ono przyznane;
3) zaprzestania nauki.
Wnioskujący o przyznanie stypendium jest zobowiązany do zgłaszania zmian danych zawartych we wniosku w terminie do 14 dni od daty ich wystąpienia.
Tryb i sposób udzielania zasiłku w zależności od zdarzenia losowego:
Zasiłek może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zaistnienia w rodzinie ucznia zdarzenia losowego takiego jak:
1) ciężka i długotrwała choroba ucznia lub członka rodziny;
2) śmierć jednego z rodziców (opiekunów) ucznia;
3) powódź, pożar lub huragan powodujące straty w mieniu należącym do rodziny ucznia;
4) inne nagłe zdarzenie utrudniające prawidłowe funkcjonowanie rodziny ucznia i przebieg nauki ucznia.
Zasiłek może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub jako pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym.
Zasiłek przyznaje się na wniosek rodziców lub pełnoletniego ucznia po zasięgnięciu opinii Dyrektora. Wniosek o zasiłek może być składany w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie zasiłku.
Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające zaistnienie zdarzeń losowych oraz trudną sytuację materialną rodziny ucznia uzasadniające przyznanie prawa do zasiłku.
Przez trudną sytuację materialną rozumieć należy brak możliwości finansowych do kontynuowania nauki.
Pliki do pobrania: