O gminie

gmian

Gmina Korycin to urokliwy teren wtulony między Puszczę Knyszyńską i Biebrzański Park Narodowy. Jej powierzchnia wynosi 117 km2, a liczba mieszkańców około 3 500. Gmina ma wiele atutów, m.in. bliskość granicy z Litwą i Białorusią oraz dogodne położenie komunikacyjne przy trasie krajowej nr 8. Mamy tu specyficzny klimat, ludzi otwartych na postęp i wiedzę, rozumiejących konieczność inwestowania w siebie i prowadzoną działalność.  Wspólnie z mieszkańcami samorząd realizuje szereg działań zmierzających do poprawy życia oraz zwiększenia możliwości rozwoju.

Termomodernizacja budynków komunalnych na terenie gminy, budowa, przebudowa i modernizacja dróg, budowa systemów solarnych instalacji wytwarzania ciepła czy instalacji fotowoltaicznych na budynkach prywatnych należących do mieszkańców gminy oraz budynkach komunalnych, wyposażenie terenów nad zalewem w Korycinie i w Szumowie w nowoczesną infrastrukturę plaży wraz z obiektami sportowo-rekreacyjnymi, zrewitalizowany drewniany wiatrak, boisko „Orlik” z zapleczem, boisko do piłki nożnej czy strefa rodzinna z  kortami tenisowymi i siłownia na świeżym powietrzu to tylko część działań, jakie zostały zrealizowane w ciągu ostatnich lat.

Obecnie wszystkie gminne miejscowości wyposażone są w zbiorczą sieć wodociągową. W Korycinie pracuje komunalna oczyszczalnia ścieków, która w najbliższych miesiącach zostanie zmodernizowana i unowocześniona, a posesje we wsiach mają przyzagrodowe oczyszczalnie ścieków. Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Korycinie to nowoczesne kompleksy z dobrze wyposażoną bazą dydaktyczną i sportową, którą nieustannie rozwijamy i modernizujemy.

Optymalnie i różnorodnie wykorzystujemy środki unijne np. w 2013 roku zakończyliśmy realizację niezwykłego przedsięwzięcia pn. „Zabytki Królewskiego Korycina”, w ramach którego został przebudowany Koryciński Rynek, wyremontowane wnętrze Kościoła z obrazem Matki Boskiej Korycińskiej oraz zrewitalizowany jedyny w województwie podlaskim Park Plebański ze Św. Źródłem.

Zrealizowaliśmy również kilka różnorodnych projektów wspólnie z partnerami z Litwy: Rejonem Wileńskim i Birstonasem w ramach projektów transgranicznych Interreg Litwa – Polska. Dzięki współpracy i partnerstwu m.in. rozbudowaliśmy budynek przedszkola, wyposażyli plażę nad zalewem w Korycinie w nowoczesną infrastrukturę czy zmodernizowali budynek remizy strażackiej OSP w Korycinie i zakupili trzy nowoczesne samochody ratownicze. Kolejne wyzwania i wspólne działania projektowe z litewskimi partnera już w przygotowaniu😊

11 listopada 2018 roku z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uroczyście otworzyliśmy Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna – magiczne miejsce nie tylko na mapie Gminy Korycin, ale całego województwa podlaskiego.

Jest to pomnik 1000 letniej historii Ziemi Korycińskiej, stanowiący doskonały przykład ciągłości dziejów i zachodzących zmian na przestrzeni wieków. Powstał w miejscu średniowiecznego grodziska, a  zgromadzono w nim przedmioty służące niegdyś mieszkańcom wsi w ich codziennym życiu. Zwiedzający mogą zapoznać się z wybranymi rzemiosłami i wytwórczością wiejską oraz zgłębić niezwykłą historię tego miejsca i regionu. Wizytówką Parku jest posadowiony na majdanie grodu, działający, w pełni wyposażony wiatrak typu holenderskiego z 1949 roku, niewątpliwie jeden z najpiękniejszych holendrów w Polsce. Tuż obok wiatraka stoi oszklona wiata edukacyjna, w której znajdują się fundamenty dawnego dworu mieszkalnego, które odkryto podczas badań archeologicznych w 2014 roku.  Dwór należał do rodziny Zalcmanów, został wybudowany po 1890 roku, być może na początku XX wieku. Z drewnianego budynku pozostały kamienne podwaliny ścian.

Po drugiej stronie Parku, po stronie zabudowań pofolwarcznych znajduje się dziedziniec i kryta strzechą stodoła z wiatą edukacyjną oraz wystawą etnograficzną. To właśnie tam znajduje się pracownia tkacka Mistrzyni tkaniny dwuosnowowej pani Bernardy Rość i jej córki Agnieszki Iwanickiej. 

W 2021 roku Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna zajął 1 miejsce w konkursie na „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Podlaskiego”. Jest to najwyższe wyróżnienie w branży turystycznej. Certyfikat otrzymują najatrakcyjniejsze produkty turystyczne, posiadające bogatą ofertę turystyczną.

W ciągu roku odbywają się tu liczne warsztaty oraz imprezy kulturalne, które przyciągają setki odwiedzających. Park stał się miejscem lubianym i popularnym wśród członków grup rekonstrukcyjnych prezentujących czasy Słowian. Dowodem na to są wspólne imprezy takie jak: Noc Świętojańska czy największy w tej części Polski Festyn Archeologiczny z Bitwą o Gród, słowiańskimi warsztatami czy potańcówką na grodzisku, przyciągający tysiące turystów z całego kraju.  

To jednak nie wszystko – trwają prace rozbudowujące ten niepowtarzalny obiekt. Przy rzece Kumiałce powstaje kolejne grodzisko ze średniowiecznymi chatami z pełnym wyposażeniem, wieżami strażniczymi, otoczone fosą. Po drugiej stronie stanie Dom Dziedzictwa z miejscem na całoroczne warsztaty i noclegi dla naszych gości. 

Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna to dotyk historii i dziedzictwa, połączony z odpoczynkiem wśród pięknej korycińskiej przyrody.

Nie tylko słowiańskie atrakcje czekają w Gminie Korycin. Kolejną sztandarową imprezą są Ogólnopolskie Dni Truskawki, odbywające się zawsze w ostatni weekend czerwca. 

Jest to impreza plenerowa nad zalewem w Korycinie, podsumowująca sezon truskawkowy, a także okazja do zaprezentowania produktów regionalnych oraz poznania walorów Gminy Korycin i całego województwa podlaskiego. Na terenach wystawienniczych prezentują się rękodzielnicy i producenci zdrowej żywności z całej Polski oraz z zagranicy, odbywają się konkursy truskawkowe z nagrodami. Dniom Truskawki towarzyszą koncerty największych gwiazd polskiej estrady. Szerokim echem w kraju odbija się Wielka Bitwa Truskawkowa „Korycin – reszta świata”, którą relacjonują media zarówno regionalne, jak i ogólnokrajowe.

Dni Truskawki to także święto sportu. Przez dwa weekendowe dni trwają zmagania drużyn w piłce błotnej Swampions Soccer League– najbrudniejszej i najradośniejszej dyscyplinie sportu, gdzie zarówno męskie, jak i damskie drużyny grają w błotną piłkę nożną, a dyskwalifikację zawodnika powoduje zgubienie buta w błocie😊

Startuje Półmaraton Mlecznyimpreza biegowa, w której w różnych kategoriach biorą udział czołowi zawodnicy z kraju i z zagranicy, dorośli, młodzież, dzieci oraz osoby niepełnosprawne na wózkach. Trasa biegu wije się wśród urokliwych terenów Gminy Korycin, a nagrodą główną jest żywa krowa, która ozdobiona piękną kokardą, przeżuwając trawę, spokojnie czeka na zwycięzcę biegu głównego.

A to nie wszystko – Triathlon Koryciński to kolejna dyscyplina sportu, w której rywalizują miłośnicy pływania, biegania i jazdy na rowerze, a wszystko to w truskawkową sobotę, wśród przepięknej przyrody korycińskiej ziemi.

Nie sposób nie wspomnieć o najbardziej znanym produkcie regionalnym naszego kraju jakim jest wyjątkowy „Ser koryciński”  – zdrowy, pyszny, naturalny, wytwarzany przez tutejsze gospodynie tradycyjną, odwieczną technologią, z miłością i dbałością o wysokie standardy jakości, nie zawierający żadnych konserwantów ani polepszaczy. W sierpniu 2012 roku ser został zarejestrowany przez Komisję Europejską uzyskując Chronione Oznaczenie Geograficzne oznaczające, że jego wysoka jakość i renoma są wynikiem pochodzenia z określonego regionu kraju – urokliwych, czystych i zadbanych okolice Korycina. Ten wyjątkowy smak znają nie tylko w Polsce czy Europie, ale także Prezydent USA Barack Obama w czasie wizyty w naszym kraju podczas śniadania delektował się tym rarytasem. 

Gmina Korycin swoje działania zmierzające do zwiększenia potencjału rozwojowego i turystycznego gminy oraz umacniania jej pozytywnego wizerunku opiera zarówno na dziedzictwie historycznym i kulturowym (Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna), tradycyjnych regionalnych smakach, jak również na współpracy międzynarodowej czy planowanej turystyce pielgrzymkowej.

Zapraszamy wiosną i latem, zimą i jesienią. Oferujemy niepowtarzane noclegi w zabytkowym wiatraku i korycińskie smaki serwowane z „sercem na dłoni”. Przyjmiemy wszystkich z uśmiechem, serdecznością i staropolską gościnnością.

Nasza dewiza to „Gość w dom, Bóg w dom”.

Herb gminy Korycin

korycin news

W polu czerwonym wzgórze zielone a na nim krzyż biały w słup. Krzyż opasany jest przez koronę złotą tak, że lewe, prawe i górne ramiona krzyża są nad koroną.

Flaga gminy Korycin

flaga

Zgodnie z zasadami heraldycznymi kolorystyka flagi związana jest z barwami herbu gminy Korycin. Zachowana zostaje zależność: białe godło (krzyż) na czerwonym tle Zielone pasy po bokach wyobrażają środowisko – a więc zarówno rolniczy charakter gminy i jej atrakcyjność krajobrazową.

Skip to content