PARK KULTUROWY KORYCIN – MILEWSZCZYZNA – NOWA ATRAKCJA REGIONU.
Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna to pomnik 1000 letniej historii Ziemi Korycińskiej, wybudowany i oddany do użytku 11 listopada 2018 roku z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości. Stanowi doskonały przykład ciągłości dziejów i zachodzących zmian na przestrzeni wieków. Zgromadzono tu przedmioty służące niegdyś mieszkańcom wsi w ich codziennym życiu. Zwiedzający mogą zapoznać się z wybranymi rzemiosłami i wytwórczością wiejską oraz zgłębić niezwykłą historię tego miejsca i regionu.
Jedną z atrakcji jest wiatrak typu holenderskiego z 1949 r. posadowiony w centrum parku, na majdanie dawnego grodu. Lokalizacja nie jest przypadkowa. Nawiązuje bowiem do istniejącego tu w XIX wieku młyna wiatrowego, którego fundamenty odkryto podczas badań archeologicznych. Można je obejrzeć w oszklonej wiacie.
Obecny młyn wiatrowy został przeniesiony z pobliskiej miejscowości Jatwieź Duża. To jeden z najpiękniejszych holendrów w Polsce. W 2018 roku przeszedł pełną rekonstrukcję, łącznie z czteroskrzydłowymi śmigami, które nadal działają. Podczas większych wydarzeń organizowanych w Parku, skrzydła są uruchamiane, co samo w sobie jest niesamowitym widowiskiem. Jest to budynek o konstrukcji szkieletowej na betonowym fundamencie. Szkielet ścian zewnętrznych ustawiony jest na ośmiobocznej podwalinie, związany u góry tzw. oszczepem i zamknięty głowicą. Wiatrak przykryty jest dachem wielospadowym o konstrukcji krokwiowojętkowej, okryty wiórem. Dzięki temu, że zachowało się pełne, pierwotne wyposażenie, odwiedzający poznają poszczególne urządzenia oraz ich funkcje.
Ponadto w środku znajduje się kiosk multimedialny, gdzie można obejrzeć film edukacyjny o młynarstwie. Na szczycie wiatraka zamontowana jest kamera 360⁰, dzięki której oglądamy piękną okolicę.
W Parku Kulturowym każdy chętny może „zostać młynarzem” i spróbować własnych sił przy produkcji mąki na żarnie nieckowatym i żarnie obrotowym. Uzupełnieniem dziedziny młynarstwa jest piec chlebowy. W 2021 roku wzbogacił on wyposażenie Parku. Piec został wybudowany ręcznie, wyłącznie z natułanych materiałów takich jak glina, kamienie i sieczka, na wzór dawnych, średniowiecznych pieców.
Tuż obok wiatraka stoi oszklona wiata edukacyjna, w której znajdują się fundamenty dawnego dworu mieszkalnego, które odkryto podczas badań archeologicznych. Dwór należał do rodziny Zalcmanów, został wybudowany po 1890 roku, być może na początku XX wieku. Z drewnianego budynku pozostały kamienne podwaliny ścian. Jedynie piec i komin były murowane. Dach pokryty był dachówką ceramiczną. Dwór został ostatecznie rozebrany około 1950 roku. W 2018 roku postawiona została na miejscu dworu wiata edukacyjna, która została wyposażona w żywe, animowane projekcje, pozwalające zapoznać się z wystrojem wnętrza typowego dworu, dawnym życiem dworskim, zwyczajami i tradycjami. Można tu, przynajmniej przez chwilę, poczuć się jak bogaty właściciel ziemski i dać upust swojej wyobraźni.
Po drugiej stronie Parku, po stronie zabudowań pofolwarcznych znajduje się dziedziniec i kryta strzechą stodoła z wiatą edukacyjną oraz wystawą etnograficzną. To właśnie tam znajduje się PRACOWNIA TKACKA Bernardy Rość i jej córki Agnieszki Iwanickiej.
Bernarda Rość to urodzona w Korycinie Mistrzyni tkaniny dwuosnowowej. Talent odziedziczyła po mamie, znanej podlaskiej tkaczce. Swoje umiejętności przekazała córce – Agnieszce. Prace obu Pań to tkaniny artystyczne, doskonale skomponowane, o szlachetnej kolorystyce, umiejętnym zastosowaniu tradycyjnych motywów zdobniczych i przedstawień tematycznych inspirowanych podlaską przyrodą i wiejskim życiem. Wykonują je z naturalnej owczej przędzy na ręcznych, 100 – letnich, drewnianych krosnach. W pracowni można zobaczyć wszystkie urządzenia tkackie: od kołowrotka, przez snowalnice, po piękne, drewniane krosna. Jest to „żywa wystawa”, gdzie odwiedzający mogą usiąść przy krośnie i pod okiem tkaczki wykonać własny fragment tkaniny dwuosnowowej. Pracownię tkacką zdobią przepiękne dywany, przedstawiające lokalne symbole i miejsca np. wiatrak w Korycinie, kościół, wiejskie podwórko czy herb Gminy Korycin. W 2019 roku został wytkany jedyny na świecie niepodległościowy dywan dwuosnowowy. Dywan został wykonany wspólnie z dziećmi i młodzieżą szkolną w ramach warsztatów tkackich prowadzonych przez Panią Bernardę Rość.
W 2021 roku Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna zajął 1 miejsce w konkursie pn. „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Podlaskiego”. Jest to najwyższe wyróżnienie w branży turystycznej. Certyfikat otrzymują najatrakcyjniejsze produkty turystyczne, posiadające bogatą ofertę turystyczną.
W ciągu roku odbywają się liczne warsztaty oraz imprezy kulturalne, które przyciągają setki odwiedzających. Park stał się miejscem lubianym i popularnym wśród członków grup rekonstrukcyjnych prezentujących czasy Słowian. Dowodem na to są wspólne imprezy takie jak: Majówka, Noc Świętojańska czy Festyn Archeologiczny.
Od maja 2019 roku do listopada 2021 roku Park odwiedziło 21 036 osób.
Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna to dotyk historii i naszego dziedzictwa, połączony z odpoczynkiem wśród pięknej korycińskiej przyrody.