NORDIC WALKING PARK „KORYCIN”

Gmina Korycin od wielu lat rozwija wachlarz oferty turystycznej i rekreacyjnej skierowanej zarówno do swoich mieszkańców, jak i turystów z kraju i zagranicy, którzy coraz liczniej odwiedzają Naszą Małą Ojczyznę.

Kierując się  ideą propagowania turystyki jako istotnego elementu rozwoju obszarów wiejskich, wzmacniania integracji społecznej i pobudzania aktywności lokalnej, podniesienia świadomości turystycznej w oczach mieszkańców oraz propagowania zdrowego i aktywnego stylu życia, w Gminie Korycin powstała, obok wytyczonych wcześniej pieszej, rowerowej i kajakowej, certyfikowana sieć tras do uprawiania nordic walking pn. Nordic Walking Park „Korycin”. Jest to przykład idealnej aktywności prozdrowotnej, ale także znakomity trening wytrzymałości, przynoszący korzyści już podczas niskiej intensywności marszu.

Wejścia na trasy zlokalizowano na terenie rekreacyjnym przy zalewie korycińskim. W skład Parku wchodzą dwie trasy: zielona – o długości 4,5 kilometra i czerwona – o długości 6,9 kilometra. Każda ma formę pętli umożliwiającej włączenie się w dowolnym miejscu, skracanie bądź wydłużanie dystansu lub zmianę kierunku marszu. Trasy oznakowane są przy pomocy tabliczek. Szlaki poprowadzono chodnikami, asfaltowymi drogami i gruntowymi ścieżkami. Łączna długość tras wynosi 11,4 kilometra. Na starcie zainstalowano tablicę informacyjną zawierającą mapę z zaznaczonym przebiegiem tras, podstawowymi informacjami na temat techniki, doboru sprzętu i walorów zdrowotnych nordic walking oraz kodem QR, umożliwiającym pobranie tras na urządzenie mobilne. Zaprezentowano również ćwiczenia fizyczne pozwalające na wykonanie rozgrzewki, wzmocnienie mięśni oraz ćwiczenia rozciągające.

Obie trasy mają swój początek przy zalewie w Korycinie, który corocznie przyciąga dziesiątki tysięcy turystów pięknym położeniem, zmodernizowaną i nowoczesną infrastrukturą plaży z gazonami truskawek, mini golfem czy dwoma placami zabaw dla dzieci, a także wypożyczalnią sprzętu wodnego z kajakami, rowerkami wodnymi i jedynymi w okolicy drewnianymi tratwami.

Maszerując odwiedzamy również Rynek w Korycinie z pomnikiem Truskawkowej Księżniczki, która wita przybyszów pięknym uśmiechem, owocem truskawki i legendą pojawienia się tego przepysznego owocu na Ziemi Korycińskiej.

Zielenią, ciszą i „świętym spokojem” emanuje jedyny w województwie podlaskim Park Plebański, znajdujący się przy Kościele pw. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Św. w Korycinie.  Spacer nordic walking po jego alejkach, z chwilą odpoczynku w altanie ze Św. Źródłem, to przeżycie nie tylko sportowo-rekreacyjne, ale również duchowe.

Trasa zielona dodatkowo wiedzie przez urokliwą, niewielką miejscowość Rudka, gdzie kilkanaście domów wita wędrowca zadbanymi ogródkami i ścieżkami schowanymi wśród drzew. Największe wrażenie wywiera stary, drewniany młyn wodny, obrośnięty dzikim winem i szepczący dawne historie w szumie wody i wiatru.  

Trasa czerwona zaprowadzi do Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna, pomnika 1000-letniej historii Ziemi Korycińskiej, powstałego na miejscu słowiańskiego grodu z X wieku, który stanowi doskonały przykład ciągłości dziejów i zachodzących zmian na przestrzeni wieków. Zgromadzono tu przedmioty służące niegdyś mieszkańcom wsi w ich codziennym życiu. Zwiedzający mogą także zapoznać się z wybranymi rzemiosłami oraz zgłębić niezwykłą historię tego miejsca i regionu. Park w Milewszczyźnie przywita wędrowca wciąż działającym młynem wiatrowym, niewątpliwie jednym z najpiękniejszych holendrów w Polsce. Tuż obok stoi oszklona wiata edukacyjna, w której znajdują się fundamenty dawnego dworu mieszkalnego, odkryte podczas badań archeologicznych. Wiata został wyposażona w żywe, animowane projekcje, pozwalające zapoznać się z wystrojem wnętrza typowego dworu, dawnym życiem dworskim, zwyczajami i tradycjami. Po drugiej stronie Parku, w miejscu zabudowań pofolwarcznych, znajduje się dziedziniec i kryta strzechą stodoła z wiatą edukacyjną i wystawą etnograficzną oraz pracownią tkacką mistrzyni tkaniny dwuosnowowej Pani Bernardy Rość i jej córki Agnieszki Iwanickiej. Na dziedzińcu zaś można podziwiać zbudowany średniowiecznymi metodami, gliniano-kamienny piec, w którym wypiekamy tradycyjne chleby, podpłomyki, mięsiwa ze starych receptur oraz pizzę z serem korycińskim.

            Trasy do uprawiania nordic walking powstały w ramach projektu „Rozwój turystyki aktywnej napędzanej dziedzictwem pogranicza”, który jest wspólnym działaniem transgranicznym Gminy Korycin i Miasta Nemenczyn, położonego w Rejonie Wileńskim na Litwie. Liderem projektu była Gmina Korycin, wartość wyniosła ponad 500 000 Euro, a oprócz wyznaczenia tras marszowych wybudowano także w Korycinie parking z publiczną toaletą. Po stronie litewskiej zakupiono armatki do naśnieżania tras narciarskich, ratrak oraz sprzęt sportowy m.in. rowery czy zestawy do nordic walking. Odbyły się również po obydwu stronach granicy wizyty studyjne, akademie turystyczne oraz warsztaty, podczas których pracowano nad wspólną ofertą turystyczną.

Zapraszamy do aktywnego zwiedzania Gminy Korycin. Do zobaczenia na szlaku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content