To był weekend pachnący truskawkami

W dniach 25-26 czerwca 2022 roku, po raz XXVII odbywały się Ogólnopolskie Dni Truskawki w Korycinie. Organizatorami wydarzenia była Gmina Korycin wspólnie z Powiatem Sokólskim.

Były to dwa dni wrażeń teatralnych, sportowych, muzycznych i truskawkowych.

Truskawkowe święto rozpoczęły w sobotę grupowe rozgrywki VI Błotnej Ligii Mistrzów – największego turnieju piłki błotnej w Polsce. Patronat Honorowy nad turniejem objął PZPN Łączy Nas Piłka.  

W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 28 drużyn – 6 żeńskich i 22 męskie, w tym jedna z Korycina. Drużyna Kory Korycin, dzięki świetnej grze zajęła wysokie miejsce, przechodząc do ćwierć finału! W niedzielę wszystkie drużyny w podziękowaniu otrzymały koszyk korycińskich truskawek oraz pamiątkowe, drewniane puchary w kształcie truskawki wykonane przez Dom Gościnny w Dzięciołówce.

W sobotę miały miejsce również trzy występy teatralne. O godzinie 15.00 Młodzieżowa Korycińska Grupa Teatralna na deskach sceny w GOKSIT przedstawiła przygody małej, nieco zwariowanej dziewczynki o charakterystycznych pomarańczowych włosach. To historia, którą zna właściwie każdy – „Pippi Pończoszanka” Astrid Lindgren to przecież jedna z najbardziej znanych książek w literaturze dla dzieci. Jest to druga po „Kubusiu Puchatku” realizacja naszej dziecięcej grupy, która spodobała się i młodszym i starszym widzom. Dla wielu z nich był to debiut na deskach scenicznych, więc tym bardziej należą im się słowa uznania za odwagę.

Po rodzinnym spektaklu seniorzy przygotowali premierę sztuki „Mistrz i Małgorzata” – dzieło życia Michaiła Bułhakowa, światowy fenomen i perłę kanonu literatury. Występ Korycińskiej Grupy Teatralnej był niezapomnianym przeżyciem. 

Oba spektakle zostały przygotowane pod opieką artystyczną Bernarda Bani – aktora Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

Natomiast wieczorem w Parku Kulturowym Korycin – Milewszczyzna obejrzeliśmy kolejne, wspaniałe show w wykonaniu Powiatowego Zespołu „Studio Poezja” z Sokółki. Wokaliści to  uzdolniona artystycznie młodzież z Powiatu Sokólskiego. Zespół debiutował autorskimi spektaklami i koncertami musicalowymi. W ich dorobku artystycznym znajdują się m.in. spektakl wyreżyserowany na podstawie „Nędzników” Victora Hugo. A także „Dwa oblicza – historia Dr Jekylla i Mr Hyde’a” – musical, który zebrał rewelacyjne recenzje, a młodzi artyści wystąpili z nim również na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Występ Zespołu Powiatowego „Studio Poezja” pięknie dopełnił „teatralną ucztę” tegorocznych Dni Truskawki.

Truskawkowa niedziela rozpoczęła się dużą dawką wydarzeń sportowych. Pierwszy był Cross Duathlon – 5 kilometrów biegu po Parku Plebańskim i wokoło zalewu w Korycinie oraz 20 km jazdy na rowerze po malowniczych drogach, dróżkach i ścieżkach ziemi korycińskiej. Następnie ruszył Duathlon dla dzieci, które z uśmiechem na twarzy pokonały biegiem trasę wokół Korycińskiego Wiatraka oraz trasę rowerową na pobliskiej łące.

Najbardziej znaną sportową konkurencją w Gminie Korycin jest Półmaraton Mleczny, który w naszej gminie odbywa się już od 29 lat. Pomimo upału jego uczestnicy pokonali ponad 21 km malowniczej trasy prowadzącej po najpiękniejszych terenach Gminy Korycin. Wspólnie z Półmaratonem wystartował także Bieg do Grodu – 6-kilometrowy bieg do Parku Kulturowego w Milewszczyźnie. W sumie zawodach sportowych wzięło udział 97 zawodników dorosłych oraz 34 dzieci. Nagrody uczestnikom ufundował Powiat Sokólski w ramach projektu pn. „Placówki opiekuńczo – wychowawcze typu rodzinnego w Powiacie Sokólskim”, a wręczyli je: Wójt Gminy Korycin – Mirosław Lech, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego – Tomasz Potapczyk oraz Radny Powiatu Sokólskiego – Jarosław Sulik.

Wszyscy uczestnicy zawodów sportowych – młodsi i dorośli, otrzymali piękne, drewniane, ręcznie robione medale w kształcie truskawki, wykonane przez Dom Gościnny w Dzięciołówce. Najlepsi otrzymali również truskawkowe puchary.

Od godziny 12.00 ruszyła „Rodzinna strefa truskawkowa”, zorganizowana przez GOKSiT w Korycinie wspólnie z wolontariuszami ze Szkoły Podstawowej oraz Domem Gościnnym w Dzięciołówce. Dzieci brały udział w różnorodnych konkurencjach: wyścigach truskawek, biegu kelnera, rzucie truskawką do celu, torze przeszkód, skrzyni skarbów czy rywalizacji na truskawkowych nartach.

Dziękujemy „Pracowni Rodzinnej” Państwa Kuźmicz za zorganizowanie warsztatów stolarskich dla dzieci. Uczestnicy samodzielnie budowali małe, drewniane konstrukcje – wiatraki, samoloty, używając wkrętarek, młoteczków czy gwoździ pod opieką dorosłych. Była to świetna, kreatywna, rozwijająca wyobraźnię i zdolności manualne zabawa.  

Nie zabrakło wystawców z rękodziełem, produktami regionalnymi, naturalnymi kosmetykami, zabawkami i smakołykami.

Na scenie wystąpili lokalni artyści działający przy GOSKIT w Korycinie: Chór Seniorów „Epoka”, który już od 24 lat prężnie działa i uświetnia swoimi występami gminne wydarzenia. Chór pod opieką artystyczną Macieja Falkiewicza wzbogacił pieśniami uroczystą Mszą Św. w Kościele pw. Znalezienie i Podwyższenia Krzyża Świętego w Korycinie. Na scenie wystąpiła też młodzież z instrumentalnego zespołu z  GOKSIT w Korycinie.

Niewątpliwie największą atrakcją, która przyciągnęła setki widzów oraz regionalne i ogólnopolskie media była Światowa Bitwa Truskawkowa – Korycin kontra Reszta Świata. Rewelacyjna, widowiskowa zabawa, przypominająca nieco hiszpańską bitwę na pomidory – Tomatinę. Kto wygrał? Widzowie oklaskami zdecydowali i werdykt brzmiał – REMIS!

Wieczorem odbył się koncert podlaskiej wokalistki – Kasi Kisiel – RACISOVA, której styl muzyczny można określić jako „współczesny folk”. Śpiew ma we krwi, od najmłodszych lat śpiewała w zespole ludowym, teraz łączy ten typ muzyki z muzyką taneczną.

Gwiazdą wieczoru był Zespół SZEPTUCHA. Na scenie rozbrzmiała muzyka z albumu pt. „Zamowy”. Zamowy to po „naszemu podlaskiemu” – krótkie, słowne zaklęcia, mające na celu uzdrawianie, a stosowane przez Szeptuchy czyli podlaskie, ludowe uzdrowicielki – czarodziejki. Utwory ostatecznego kształtu nabierały w Orli – miejscowości, gdzie przyjmuje i leczy najprawdziwsza i najsłynniejsza z nich. Muzycy podczas koncertu zabrali słuchaczy w tajemniczy świat magicznego Podlasia, opowiadając o pięknie dziewiczej przyrody,  ludowych wierzeniach i tradycjach rodem z wielokulturowego, nieskażonego rejonu Polski.

Dziękujemy wszystkim partnerom oraz sponsorom.

Sponsorzy:

 1. Województwo Podlaskie
 2. Podlaski Związek Piłki Nożnej
 3. Emer Trusted Company
 4. Kompania Piwowarska
 5. Volvo Nord Auto
 6. Peleton

Patronat medialny:

 1. TVP 3 Białystok
 2. www.sokolka.tv
 3. Polskie Radio Białystok
 4. Kurier Poranny
 5. Współczesna
 6. Wrota Podlasia
 7. Nowiny sokólskie
 8. isokolka.eu

Galeria zdjęć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content