Fundacja Charytatywna ESJF nt. „Cmentarz żydowski – część historii lokalnej”.

4 maja br. odbyło się w Korycinie niecodzienne spotkanie młodzieży klas 6 i 7 Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego z przedstawicielami Fundacji Charytatywnej ESJF nt. „Cmentarz żydowski – część historii lokalnej”.

Fundacja ma swoją główną siedzibę w Niemczech, a zajmuje się katalogizacją i ochroną cmentarzy żydowskich w Europie Środkowo – Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem  miejsc pochówku na terenach, na których społeczności żydowskie zostały całkowicie zniszczone podczas Holokaustu. Do 2020 roku ESJF wytyczyło granice i ogrodziło ponad 160 cmentarzy w siedmiu państwach regionu, w tym także cmentarz żydowski w Korycinie.  Ważną częścią działań Fundacji  jest także działalność edukacyjna – uczenie młodzieży, w jaki sposób badać cmentarz i odczytywać treści w nim zawarte oraz dlaczego zachowanie cmentarzy żydowskich jest ważne także dla społeczności lokalnej, jej pamięci i wielokulturowego dziedzictwa.

Wykład o działalności Fundacji w Polsce oraz prezentację podręcznika „Odkrywanie cmentarza żydowskiego” przeprowadziła mgr Yulia Oreshina, tłumaczka podręcznika na język polski, autorka książki „Badamy cmentarz żydowski” o cmentarzach w Gruzji, Dyrektor Centrum Studiów Żydowskich na Gruzińsko-Amerykańskim Uniwersytecie w Tbilisi.

Spotkanie nie miało tylko charakteru wykładu, ale także praktycznych warsztatów, podczas których uczestnicy nauczyli się odczytywać symbolikę epitafiów żydowskich oraz obliczać daty wyrażone za pomocą liter hebrajskich.

Po wykładzie, podczas zwiedzania cmentarza żydowskiego w Korycinie, młodzież mogła „na żywo” w terenie poćwiczyć nowo nabyte umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content