Projekt pn. „Niepodległa tkaniną przeplatana”

      Dnia 14 września 2019 roku cyklem otwartych warsztatów rozpoczęła się realizacja projektu pn. „Niepodległa tkaniną przeplatana”. Wydarzenie miało miejsce w ramach „Europejskich Dni Dziedzictwa”.

Tego dnia odbyły się otwarte warsztaty edukacyjne:
– „Czarowanie poprzez tkanie” – podczas których uczestnicy poznali tajemnice tkaniny dwuosnowowej oraz dawne metody tkania,
– „Od mleka do sera korycińskiego” – uczestnicy samodzielnie wykonywali własne sery korycińskie pod okiem lokalnych producentów,
– „Kaligrafia królewskim piórem” – fragmenty Hymnu Polski uczestnicy napisali gęsim piórem,
– „Chleba naszego powszedniego” – podczas których uczestnicy poznali metody produkcji mąki na przestrzeni wieków oraz upiekli własne podpłomyki,
– „Od strzelca niepodległościowego do żołnierza Wojska Polskiego” – był to warsztat sprawnościowy, w którym uczestnicy mogli spróbować swoich sił w łucznictwie, strzelaniu z karabinu czy pokonując tor przeszkód.

     Odwiedzający zwiedzili Park Kulturowy w Milewszczyźnie z przewodnikiem, poznając historię tego niezwykłego miejsca. Dzień zakończył się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych z Chórem EPOKA.

   Od 17 września do 5 października br. odbywają się warsztaty edukacyjne pn. „Czarowanie poprzez tkanie” dla grup dzieci, młodzieży oraz seniorów.

      Obok poznania wszystkich tajemnic tej unikatowej tkaniny, uczestnicy poznają także historię tkactwa i wykorzystywane w nim surowce. Nauczą się techniki przędzenia na prostym wrzecionie i kołowrotku, techniki tkania na bardku, warsztacie pionowym i krośnie poziomym. Pomogą w snowaniu nici na snowalnicy, zaobserwują zwijania motków z nici wełnianych na kołowrotku, zwiną nici z tzw. „wituszek” w kłąbki.

      Na koniec części pierwszej warsztatów odbędzie się pokaz i omówienie zasad tkania tkaniny dwuosnowowej na około 100 letnich krosnach. Następnie uczestnicy będą pracować w trzech grupach. Pierwsza wraz z mistrzynią tkaniny dwuosnowowej utka dywan z okazji 100-lecia niepodległości. Następna grupa pod okiem drugiej tkaczki wykona na bardkach krajki biało – czerwone. Trzecia z biało – czerwonych nici utka zakładki do książek lub bransoletki. Następnie grupy zmienią stanowiska pracy, tak by każdy spróbował swoich sił na wszystkich stanowiskach. Wykonane przez siebie zakładki lub bransoletki uczestnicy zabierają ze sobą na pamiątkę. Utkany podczas warsztatów okolicznościowy dywan dwuosnowowy i biało – czerwone krajki będą eksponowane podczas spotkania tkaczek (Dzień Tkaczki), gdzie nastąpi otwarcie wystawy czasowej pod nazwą „Nasze dzieje przeplatane tkaniną” (06.10 – 11.11.2019 r.).

      Poszerzeniu wiedzy, umiejętności i doświadczeń zdobywanych podczas warsztatów służy zwiedzanie Parku Kulturowego w Milewszczyźnie ze znajdującymi się tam wystawami. Jest to pomnik 1000 – letniej historii tych ziem wybudowany i oddany do użytku z okazji 100 – lecia niepodległości. Stanowi on doskonały przykład ciągłości dziejów, zachodzących zmian na przestrzeni wieków i patriotycznych postaw drobnego ziemiaństwa w trudnym okresie historii Polski. W skład Parku Kulturowego wchodzi: średniowieczne grodzisko, odkryte fragmenty fundamentów po XVI – XVII – wiecznej strażnicy i XIX – wiecznym młynie wiatracznym, odrestaurowany i w pełni wyposażony wiatrak – holender przeniesiony z nieodległej wsi, wiata szklana imitująca dwór, postawiona na zachowanych fundamentach, zabudowania folwarku (kryta strzechą stodoła z częścią ekspozycyjną i wiatą edukacyjną, dziedziniec, kamienna piwnica), miejsce wypoczynkowe z plażą, pomostem widokowym, wiatą, „grzybkami”, toaletą i parkingiem. Zgromadzono tu przedmioty służące niegdyś mieszkańcom wsi w ich codziennym życiu.

    W dniu 6 października 2019 roku festynem pn. „Dzień Tkaczki” zakończy się projekt „Niepodległa tkaniną przeplatana”.

   W święcie wezmą udział wszystkie tkaczki z województwa podlaskiego, które zajmują się tkaniną dwuosnowową. Dzień rozpocznie się warsztatami tkackimi prowadzonym przez Panią Bernardę Rość, następnie wszyscy goście zwiedzą Park Kulturowy z przewodnikiem.

    Tego dnia zostanie otwarta wystawa „Nasze dzieje tkaniną przeplatane”, która będzie prezentowała różne formy tkaniny i wyroby tkackie takie jak: dywany, kilimy, makaty, serwety itp. wytworzone na przestrzeni minionych stu lat. Będzie to także okazja do posłuchania historii Pani Bernardy Rość, która opowie o wpływie na jej twórczość Pani Eleonory Plutyńskiej. Wśród gości nie zabranie historyków, etnografów i znawców kultury ludowej. Kolejnym punktem programu będzie prezentacja dywanu niepodległościowego, który powstanie dzięki cyklowi warsztatów „Czarowanie poprzez tkanie”. Na zakończenie wystąpi Chór EPOKA prezentując pieśni patriotyczne oraz zachęcając do wspólnego śpiewania oraz zespół folklorystyczny Kalinka.

   „Dzień Tkaczki” będzie doskonałą okazją, aby podziękować mistrzyniom tkaniny dwuosnowowej za ich artyzm i wkład w zachowanie dziedzictwa kulturowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content