Festyn Archeologiczny w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie

      Najbliższy weekend warto spędzić w Korycinie, ponieważ 14 i 15 września br.  w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie rozpocznie się Festyn Archeologiczny.

      Będzie to jedyna tego typu impreza w regionie w tym roku. Na polu walki spotkają się grupy rekonstrukcyjne z czasów średniowiecza z całej Polski. Już od piątku na terenie grodziska powstanie obóz, w którym zamieszkają Słowianie i przeniosą nas w nieznaną epokę.

     W sobotę będzie można obserwować ich przygotowania do Wielkiej Bitwy, która odbędzie się niedzielę – 15 września, a trudy przygotowań do walki „osłodzi” Biesiada Słowiańska do białego rana, na którą zapraszamy wszystkich chętnych.

      W niedzielę od godz. 13.00 będą odbywały się pojedynki pomiędzy wojami zaś, a o godz.  15.00 będzie miała miejsce Wielka Bitwa o Gród w Milewszczyźnie, więc niedziela zapowiada się jako dzień pełen pokazów dawnych rzemiosł i zwyczajów. Na majdanie grodziska prowadzone będą pokazy wyrobu dziegciu i smoły, kowalstwa, ciesielstwa i łuczarstwa, a takżę produkcji mąki na przestrzeni wieków. Nie zabraknie pokazów mody średniowiecznej oraz warsztatów tańca średniowiecznego. Na dziedzińcu folwarku, w wielkich kotłach i na żywym ogniu będą przygotowywane potrawy kuchni słowiańskiej co będzie połączone z degustacją. Ponadto będzie można obserwować pracę garncarza oraz artystek wykonujących tkaninę dwuosnowową. Imprezę zakończą obrzędy słowiańskie pożegnania lata.

       Zostanie przygotowana strefa dla dzieci – w pobliżu obozowiska Słowian powstanie stanowisko Małego Archeologa (11.30 – 12.30), a na dziedzińcu w wiacie edukacyjnej będzie odbywała się gra figurkowo – bitewna SAGA (11.30 – 14.30). Najmłodsi będą też mieli okazję spróbować swoich sił w walkach mieczami, toporkami i tarczami (oczywiście miękkimi i bezpiecznymi).

      Na dziedzińcu targowym pojawią się wystawcy z produktami regionalnymi, w tym serami korycińskimi oraz rękodziełem ludowym.

     Festyn Archeologiczny jest finansowany ze środków – Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

    W Korycinie powstała pierwsza w regionie Dziecięca Grupa Rekonstrukcyjna OTROK. Dzieci wezmą udział w cyklu warsztatów, które poprowadzą członkowie drużyny rekonstrukcyjnej ULVBORG oraz lokalni artyści. Warsztaty obejmą zarówno przygotowanie strojów słowiańskich, jak też wyposażenia na treningi walk małych wojowników oraz grę figurkowo – bitewną. Gra będzie historią rodem z Milewszczyzny na makiecie prezentującej miejscowe grodzisko. Ponadto dzieci poznają dane zwyczaje, obrzędy oraz rzemiosła.

   Projekt finansowany jest z projektu pn. „Ziemia Korycińska – tkaniną i historią przeplatana”
w ramach programu Bardzo Młoda Kultura – Podlaskie, konkurs Podlaski Pomost Kultury przy współpracy z WOAK w Białymstoku.

     Sobota – 14 września to także dzień inaugurujący projekt pn. „Niepodległa tkaniną przeplatana”, na który Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Korycińskiej otrzymało dofinansowane jako na kolejny już projekt prezentujący dziedzictwo Kulturowe Ziemi Korycińskiej.

   Sobota będzie także dniem otwartych warsztatów w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w takich warsztatach jak:
-„Czarowanie poprzez tkanie”
-„Od mleka do sera korycińskiego”
-„Kaligrafia królewskim piórem”
-„Chleba naszego powszedniego”
-„Od strzelca niepodległościowego do żołnierza Wojska Polskiego”.

     Warsztaty odbędą się w godzinach: 11.00 – 12.30, 13.00 – 14.30, 15.00 – 17.00
Zaplanowaliśmy również zwiedzanie Parku z Przewodnikiem o godz. 11.30 i 14.00.

Ale to nie koniec!
Zapraszamy dzieci, młodzież szkolną, grupy seniorów oraz wszystkich zainteresowanych do zgłaszania się na bezpłatne warsztaty „Czarowanie poprzez tkanie” oraz zwiedzanie Parku do 5 października 2019 roku. Liczba miejsc jest ograniczona, więc kto pierwszy ten lepszy!!!

    Projekt „Niepodległa tkaniną przeplatana” sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content