Szczątki żołnierzy radzieckich trafiły na cmentarz wojskowy w Sokółce

       Ekshumacja szczątków żołnierzy z czasów drugiej wojny światowej, którzy zginęli na froncie potwierdziła, że mieszkańcy wsi Olszynka mieli rację mówiąc, że dwóch młodych żołnierzy – Kulikow i Mostałow zginęło w czasie ostrzału prowadzonego przez „swoich” czyli wojska sowieckie stacjonujące w Trzciance pod Janowem. Pomylili oni współrzędne i zamiast ostrzeliwać pozycje Niemców zmasakrowali swoich współbraci stacjonujących w okolicy miejscowości Brzozowa.  Dwaj z nich zostali pochowani we wsi Olszynka, zaś ich nazwiska do dziś pamięta Pani Pelagia – obecnie 93 letnia babcia właściciela posesji, na terenie której znajdowały się groby. Przez bardzo długi czas gospodarze, a także władze Gminy Korycin próbowały doprowadzić do ekshumacji i przeniesienia szczątków i wreszcie po latach sprawa znalazła swój szczęśliwy finał.

        Po przyjeździe archeologów okazało się, że mogiły znajdują się odrobinę dalej, niż postawione krzyże i są umiejscowione tuż obok siebie. Szczątki pierwszego żołnierza były ułożone na boku ze skrzyżowanymi rękoma, drugi leżał na plecach. Kości najpierw oczyszczono i przeniesiono na specjalny pergamin, potem zaś do przygotowanych trumien. W grobach znaleziono także metalową sprzączkę od paska, co świadczy o tym, że zostali pochowani w mundurach, kilka guzików i tzw. zestaw medyczny czyli bandaże i gazę, które żołnierze nosili w folii zabezpieczającej przed wilgocią, co pozwoliło im przetrwać do dziś. Było także urządzenie do czyszczenia broni, moneta i kawałek łańcuszka – wszystkie te rzeczy trafiły z ich właścicielami do trumien. Zdaniem archeologów jeden z żołnierzy miał pękniętą miednicę i zginął od urazu głowy, drugi najprawdopodobniej wykrwawił się od urazu ręki, gdyż kość była całkowicie strzaskana.

     Następnego dnia po ekshumacji odbył się pogrzeb na cmentarzu żołnierzy rosyjskich w Sokółce, w którym oprócz Wójta Gminy udział wzięli także mieszkańcy wsi Olszynka i Zabrodzie m.in. właściciele gospodarstwa, na terenie którego przez lata znajdowały się groby młodych wojskowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content