Ekshumacja szczątków żołnierzy radzieckich w Olszynce

       W czasie drugiej wojny światowej dwaj żołnierze radzieccy zostali pochowani w obejściu gospodarza z Olszynki – wsi należącej do Gminy Korycin. Przez wiele lat trwały próby przeniesienia ich szczątków na cmentarz. Najpierw zabiegali o to sami gospodarze, potem w sprawę włączyła się Gmina Korycin, jednak sprawa była dość skomplikowana i czasochłonna m.in. zlikwidowano komórkę przy Ambasadzie Federacji Rosyjskiej zajmującą się ekshumacjami żołnierzy, potem bardzo długo trwały procedury prawne.

    Wreszcie sprawę sfinalizowano. Ekshumacja szczątków żołnierzy w Olszynce rozpocznie się jutro – 23 maja br. około godziny 9.00, zaś pogrzeb na cmentarzu żołnierzy rosyjskich w Sokółce zaplanowany jest dzień później – 24 maja o godz. 17.00. Uroczystość pogrzebowa będzie miała formę modlitwy nad grobem, a poprowadzi ją kapłan prawosławny. Zaplanowano także okolicznościowe przemówienia i złożenie wieńców przez zaproszone delegacje. W tym samym czasie chowani będą także żołnierze radzieccy ekshumowani z terenu Gminy Nowy Dwór.

         Piotr Kędziora – Babiński z Instytutu Pamięci Narodowej Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa stwierdził, że podczas ekshumacji będziemy postępować zgodnie z metodyką archeologiczną, szukamy w ziemi śladu mogił w promieniu 5 metrów od wskazanego miejsca. Po zdjęciu wierzchniej warstwy ziemi szukamy śladu wykopów, następnie je dokumentujemy i eksplorujemy. Po odnalezieniu szczątków zostaną one zbadane i złożone do trumien. Zabytki znalezione w mogiłach zostaną przekazane do placówki muzealnej, zaś przedmioty potrzebne do identyfikacji zatrzymuje BUWiM, IPN lub PCK, aby przekazać rodzinie.

       Cieszymy się, że szczątki prostych żołnierzy Armii Czerwonej, biorących przecież udział w wojnie nie z własnej woli, znajdą wreszcie godne miejsce spoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content