Gminne obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz uroczyste otwarcie Parku kulturowego Korycin-Milewszczyzna

     

    Wspólne świętowanie z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości już za nami. W Gminie Korycin obchody tej niesamowitej rocznicy trwały przez dwa dni.

     W piątek – 9 listopada w swoje mury zaprosiła nas Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Korycinie, gdzie zostały zorganizowane warsztaty pn. „Wyszyński a Niepodległość”, rozstrzygnięto konkurs o Kardynale Wyszyńskim i ze znajomości biografii Marszałka Józefa Piłsudskiego. Prelekcję na temat Prymasa Tysiąclecia wygłosił Ks. Zbigniew Gwiazdowski – kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku, a część artystyczną przygotowali uczniowie naszej szkoły.

    Niedziela 11 listopada była dniem głównych uroczystości rocznicowych. Obchody zapoczątkowała msza św. za Ojczyznę. Następnie złożono wieńce pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i tablicą ku czci Kombatantów Gminy Korycin.

     W sali konferencyjnej GOKSiT w Korycinie zaproszeni goście i mieszkańcy gminy obejrzeli spektakl patriotyczny „Z miłości do Ojczyzny”, w programie którego znalazła się sztuka „Pan Tadeusz” w wykonaniu Korycińskiej Grupy Teatralnej i Birsztońskiego Teatru Zagrody z Litwy, w reżyserii Bernarda Bani oraz widowisko w wykonaniu dzieci i młodzieży „Sercu bliska Niepodległa”.

    O godzinie 15.00 spotkaliśmy się wszyscy na wielkim otwarciu Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna. Na tę chwilę czekaliśmy długo, ale było warto. Park to miejsce służące zarówno turystyce, jak i edukacji, które łączy w sobie bogate i różnorodne dziedzictwo Ziemi Korycińskiej oraz przeszłość z przyszłością.

     W 2014 roku w Milewszczyźnie, gdzie powstało serce Parku, odbyły się wykopaliska archeologiczne prowadzone przez Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. W ich wyniku ustalono, że funkcjonował tu gród średniowieczny z końca X wieku, który miał dwie fazy użytkowania, w X i w XII wieku. Następnie został spalony.

     Na tym terenie przez tysiące lat tętniło życie, dlatego chcieliśmy pokazać dzieje tej ziemi, codzienne życie jej mieszkańców zaspokajających potrzeby miejscowymi zasobami rolniczymi oraz pracą własnych rąk. Na bazie średniowiecznego grodziska, zabudowań pofolwarcznych i zakola rzeki Kumiałki powstała rewelacyjna atrakcja turystyczna. W ramach projektu przeniesiono, kupiony od prywatnego właściciela, wiatrak z miejscowości Jatwieź Duża, wyniesiono ruiny dawnego dworu z odtworzeniem konstrukcji ganku i zadaszenia jako makiety szklanej nad ruinami fundamentów dworu, wybudowano drewniane bramy i mur obronny (ostrokół). Na cele wystawiennicze zaadaptowano istniejącą kamienną piwniczkę, w której umieszczono instalacje multimedialne. Na terenie Parku znajdują się także ekspozycje muzealne, ścieżki edukacyjne z punktem widokowym, a także parking, wiaty rekreacyjne, toalety czy plaża nad brzegiem rzeki Kumiałki.

   Dzieje tego miejsca i genezę jego powstania przybliżył zgromadzonym gościom Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin, który w stroju z epoki – niczym kasztelan dworu opowiedział o miłości i przewiązaniu do korycińskiej ziemi, dla której wszyscy wspólnie pracujemy i tworzymy. Po modlitwie i poświęceniu Parku przez Ks. Dziekana Andrzeja Gniedziejko nastąpiło wmurowanie „kapsuły czasu”, w której zamknęliśmy nasze wspomnienia, dobre życzenia i przesłania dla przyszłych pokoleń. Na kapsule jest napis, aby nie otwierać jej przed upływem kolejnych 100 lat.

     Po wspólnym zwiedzaniu atrakcji można było obejrzeć pokaz dawnych rzemiosł np. warsztaty tkania i plecenia czy wyrobów ze skóry przygotowane przez Dom Gościnny w Dzięciołówce, prezentację tkaniny dwuosnowowej w wykonaniu Pani Bernardy Rość i Agnieszki Iwanickiej czy pokaz wypiekania podpłomyków z degustacją poprowadzony przez Stowarzyszenie Korycinianki.

    Nikt z naszych gości nie opuścił Parku bez ciepłego posiłku – kuchnia polowa zapewniła wszystkim uczestnikom uroczystości pyszny bigos, grochówkę i kiełbaski z serem.

      Ukoronowaniem wieczoru był pokaz sztucznych ogni wystrzelony w niebo nie tylko jako uhonorowanie niepodległej Ojczyzny i rodaków, którzy za nią oddali życie, ale także jako „światełko do nieba” za naszego nieodżałowanego Ks. Prałata Kazimierza Karpienię, który w piątek 9 listopada wieczorem odszedł do domu Ojca. Był on Honorowym Obywatelem Gminy Korycin, wspaniałym kapłanem, wielkim patriotą, niezwykłym człowiekiem, przyjacielem, ojcem duchowym nas wszystkich. Pozostawił po sobie ogromną pustkę i żal, ale także wdzięczność, że przez tak wiele lat mogliśmy cieszyć się jego wyjątkową obecnością wśród nas.

      Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content