Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna i jego główna atrakcja

 

    Ruszyły prace rozbiórkowe przy zabytkowym wiatraku, który zostanie przeniesiony z miejscowości Jatwieź Duża w Gminie Suchowola do Milewszczyzny w Gminie Korycin, gdzie powstaje Park Kulturowy w pięknie położonym miejscu nad rzeką Kumiałką, o którym dokładnie wiadomo, że istniały tam młyny wodne i tartak. Wiatrak zostanie posadowiony na majdanie dawnego średniowiecznego grodziska.

      Przenoszony obiekt jest drewniany, oryginalny, czterokondygnacyjny z zachowanym pełnym wyposażeniem. Wiatrak holenderski stanowi bardzo cenny w skali regionu obiekt, ponieważ zachował autentyczność bryły, oryginalne elementy konstrukcyjne i wyposażenia wnętrza, co pozwoli ukazać stosowane na przestrzeni lat rozwiązania techniczno-konstrukcyjne i dać świadectwo rozwoju lokalnego młynarstwa.

       Rozbiórka budynku potrwa około trzech tygodni, zostaną ponumerowane wszystkie jego elementy tak, aby bez problemu odtworzyć młyn w nowej lokalizacji. Wpisany do rejestru zabytków wiatrak ma nie tylko „cieszyć oko” mieszkańców i turystów, ale także zostanie uruchomiony, aby zwiedzający mogli zobaczyć, jak 100 lat temu wyglądała praca młynarza. Odtworzymy skrzydła wiatraka, ale także zamontujemy silnik elektryczny, który od 1949 roku napędzał w nim wszystkie urządzenia.

        Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna to największa inwestycja realizowana w tym roku w Gminie Korycin. Jej wartość wynosi 5 447 988,98 zł, zaś dofinansowanie środkami budżetu Unii Europejskiej stanowi 85% kosztów całości projektu czyli 4 630 790,60 zł.

     Przedsięwzięcie dotyka szeregu działań, które podejmowaliśmy do tej chwili i stwarza nowe możliwości rozwojowe dla mieszkańców gminy. Łączy w sobie przeszłość z przyszłością pokazując różnorodne dziedzictwo ziemi korycińskiej, codzienne życie jej mieszkańców zaspokajających potrzeby miejscowymi zasobami rolniczymi oraz pracą własnych rąk.

         Będzie to pierwsze tego typu miejsce w województwie podlaskim służące zarówno turystyce, jak i edukacji. Nie zabranie w nim ścieżek edukacyjnych i instalacji multimedialnych, powstanie również część służąca wypoczynkowi nad rzeką Kumiałką, trasy kajakowe i rowerowe.

       Już pod koniec roku zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna – nowej atrakcji regionu.

Więcej zdjęć znajduje się na stronie www.korycin.pl w zakładce galeria zdjęć pn. „Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna” – nowa atrakcja regionu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content