Polsko – litewskie warsztaty teatralne w Korycinie

      W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie trwają dwudniowe warsztaty teatralne w ramach międzynarodowego projektu pn. „Życie jak teatr  – współpraca transgraniczna dla aktywnego starzenia się”. W zajęciach biorą udział seniorzy z korycińskiej grupy teatralnej wspólnie z zafascynowanymi teatrem seniorami z Litwy, a prowadzi je Bernard Bania – aktor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

       Teatry seniora działające po obu stronach granicy mają już na swoim koncie spory dorobek. Korycińscy aktorzy przez pięć lat istnienia grupy wystawili siedem spektakli, które cieszą się ogromnym uznanie widzów, a korycińska grupa teatralna zajmuje pierwsze miejsca na ogólnopolskich przeglądach amatorskich teatrów. Seniorzy z Birstonasu grają już lat 13. Wspólne spotkania i próby to doskonała forma oderwania się od codzienności, rozwijania pasji, na które w młodości często nie starczało czasu. To cenne chwile spędzone w gronie osób, które po prostu się lubią i chcą razem zrobić coś wartościowego, dającego radość i spełnienie.

      Początek międzynarodowego spotkania – to ćwiczenia integrujące grupę i budujące zaufanie. Dużo praktycznych ćwiczeń z rytmiki, plastyki ruchu, emisji głosu. Takie zajęcia to czysta przyjemność i świetna zabawa. Nieco trudności na początku sprawia bariera językowa, jednak z każdą godziną ćwiczeń jest mniejsza, a obecny na sali tłumacz ma coraz mniej pracy.

     Poza warsztatami i serią ćwiczeń zostaną opracowane spektakle, które będzie można zobaczyć zarówno w Polsce, jak i na Litwie. Korycińska grupa teatralna przygotuje „Pana Tadeusza” – bliski sercu wszystkich uczestników projektu poemat Adama Mickiewicza. W Korycinie premiera spektaklu będzie miała miejsce w dniu 11 listopada jako część uroczystości obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezentacje litewskie – już w lipcu w Birstonasie.

        Realizacja tego projektu ma jeszcze jeden ważny aspekt. Dzięki tej inicjatywie sala widowiskowa GOKSiT w Korycinie została wyposażona w nowoczesne i profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie, które z pewnością ułatwi codzienną pracę na scenie i stworzy odpowiednią oprawę dla przedstawień teatralnych.

     Powyższy projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu INTERREG Litwa – Polska V-A. Liderem projektu jest Gmina Korycin, a partnerem po stronie litewskiej Administracja Rejonu Birstonas. To już kolejne przedsięwzięcie, w które zaangażowane są te dwa samorządy – dzięki dobrej współpracy transgranicznej trwa właśnie rozbudowa przedszkola w Korycinie, a przedszkole po stronie litewskiej zyskuje nowy plac zabaw i wyposażenie kuchni, a już wkrótce młodzież z partnerskich regionów będzie integrować się na zawodach sportowych dzięki kolejnemu projektowi pn. „We are active”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content