Goście z kilku krajów Europy Zachodniej odwiedzili Korycin

      W sobotę 4 listopada br. Korycin odwiedziła 50-osobowa grupa gości z Włoch, Irlandii, Malty, Portugalii i Czech, która przyjechała do Polski w ramach projektu pn. „Sieć miast bliźniaczych – kształtowanie przyszłości europejskich wsi”. Projekt trwa już dwa lata, zaś Gmina Korycin jest polskim uczestnikiem tego zadania.

     Wizyta rozpoczęła się od konferencji pt. „Wykorzystanie zasobów lokalnych w rozwoju obszarów wiejskich”, podczas której Mirosław Lech – Wójt Gminy przybliżył specyfikę naszego regionu, pokazując zarówno różnice, jak i podobieństwa łączące nasze małe ojczyzny. Podkreślił, że aby efektywnie rozwijać obszary wiejskie należy wykorzystywać wszelkie dostępne zasoby – ludzkie, kulturowe, historyczne, a także produkty regionalne i dopiero takie podejście przynosi wymierne efekty. Podczas konferencji można było również podziwiać piękno i kunszt korycińskich tkanin dwuosnowowych oraznp. magiczne Anioły Korycińskie, wykonane przez osoby niepełnosprawne z Domu Gościnnego w Dzięciołówce.

    Później delegacja zwiedziła Izbę Regionalną, Kościół p.w. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Św. w Korycinie z obrazem Matki Boskiej Korycińskiej oraz zabytkowy Park Plebański.

      Następnie mieli możliwość obejrzeć produkcję i spróbować naszego sztandarowego produktu lokalnego – sera korycińskiego, odwiedzając serowarnię Pani Agnieszki Gremza z Szumowa. Na zakończenie wybrali się do Gospodarstwa Ogrodniczego Państwa Jerzego i Heleny Wilczewskich z Białous, gdzie znajduje się największa w Europie plantacja borówki amerykańskiej.

     Do chwili obecnej mieszkańcy krajów biorących udział w projekcie spotykali się kilkukrotnie, aby poznać tradycje i kulturę partnerów oraz promować wzajemnie własne produkty regionalne – tak jak zrobili to Włosi z miasteczka Campofilone, którzy częstowali naszych mieszkańców wytwarzanym przez nich domowym makaronem oraz winem z lokalnej winnicy podczas Ogólnopolskich Dni Truskawki w czerwcu 2016 roku w Korycinie.

      Ostatnie, podsumowujące projekt spotkanie obędzie się w dniach 24-26 listopada 2017 roku na wyspie Gozo na Malcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content