Goście z Białorusi poznawali zasady polskiej samorządności

     W dniach 15-21 sierpnia 2017 roku w Korycinie gościliśmy delegację z Rejonu Wilejskiego na Białorusi, która przyjechała do nas w ramach międzynarodowego Programu MOST, aby na przykładzie Gminy Korycin zapoznać się z zasadami funkcjonowania instytucji samorządowych w Polsce (Urząd Gminy, Urząd Stanu Cywilnego, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół Szkół i Przedszkole w Korycinie, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie).

     Goście poznali tajniki skutecznego pozyskiwania finansowych środków zewnętrznych na działania inwestycyjne – zasady przygotowywania wniosków, procedury przetargowe, realizacja i monitoring inwestycji, a wszystko to na przykładzie różnorodnych działań naszej gminy takich jak: budowa dróg gminnych, rozbudowa budynku przedszkola w Korycinie, budowa infrastruktury plaży nad zalewem, budowa Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna, projekty transgraniczne.

       Interesowała ich również współpraca samorządu terytorialnego z lokalnymi przedsiębiorcami – wspieranie małej przedsiębiorczości. Doskonałym przykładem takich działań były wizyty w Domu Gościnnym w Dzięciołówce – firmie świadczącej usługi całodobowej opieki dla osób z upośledzeniem umysłowym, chorych na Alzheimera i Parkinsona, schizofrenikami oraz potrzebującymi schronienia bez względu na wiek; w PHU KONAR w Skindzierzu – firmie zajmującej się produkcją tarcicy budowlanej, desek podłogowych i szalówki oraz w Biesiadzie Weselnej w Kumiale – zajmującej się organizowaniem wesel i wszelkiego rodzaju uroczystości, oferującej noclegi i catering.

       Odwiedzili również indywidualne gospodarstwo rolne państwa Teresy i Jana Bojarzyńskich w Rudce, zajmujące się uprawą truskawek oraz produkcją mleka.

       Zwieńczeniem pobytu w Gminie Korycin było spotkanie z gośćmi z Rejonu Wileńskiego na Litwie i wspólne zwiedzanie Gorszczyzny – wsi korycińskiego sera, odwiedziny u producentów i poznanie cyklu produkcji sera korycińskiego oraz niedzielny udział w Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content