Przedstawiciele Gminy Korycin na spotkaniu z Prezydentem RP

    Prezydent Andrzej Duda, z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego, zaprosił w poniedziałek – 29 maja br. do Pałacu Prezydenckiego przedstawicieli samorządów z całej Polski. Reprezentanci naszej gminy, na czele z Wójtem Mirosławem Lechem także takie zaproszenie otrzymali.

     Podczas wizyty w stolicy mieli okazję zwiedzić Pałac Prezydencki i jego ogrody, spotkać się z samorządowcami z różnych zakątków Rzeczypospolitej, krótko porozmawiać z Panem Prezydentem i jego urzędnikami, nie zapominając jednocześnie o pamiątkowych zdjęciach.

      W pamięć zapadły słowa Pana Prezydenta wypowiedziane podczas przemówienia do samorządowców:

    „Samorząd stanowi jeden z najważniejszych elementów ustrojowych Rzeczpospolitej, nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Oznacza istotną, może i najistotniejszą decentralizację władzy państwowej, realizowaną w jakimś sensie poprzez, ale także i dla zasady subsydiarności czyli inaczej mówiąc – pomocniczości”.

   Przypomniał, że zasada pomocniczości oznacza, że władza powinna być w jak największym stopniu w rękach zwykłych ludzi, „powinna być realizowana poprzez społeczność lokalną, albo w miarę najbliżej społeczności lokalnej, jak to tylko możliwe”.

    Pan Prezydent podkreślił, że bardzo istotną kwestią jest współdziałanie. „Proszę abyście na wszystkie zmiany, które są realizowane i dotyczą samorządu terytorialnego patrzyli w sposób niezwykle uważny, abyście się temu przyglądali i analizowali i czuli ten potencjał i siłę, by wyrazić głos”.

      Podziękował również samorządom za „służbę dla swoich, dla tych najbliższych, dla sąsiadów, współmieszkańców, dla swojej gminy, powiatu, województwa, regionu”, za budowanie potencjału Rzeczpospolitej, czyli nas wszystkich.

     Nasi delegaci skorzystali również z poczęstunku przygotowanego w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, a najbardziej smakowały im oczywiście „Zielone szparagi z plastrami sera korycińskiego i pesto z liści rzodkiewki”, serwowane dla gości Pana Prezydenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content