Nic o Nas bez Nas – Podlaskie Forum Samorządowe

      Forum Samorządowe Województwa Podlaskiego, w którym wzięło udział około 250 osób, zostało zorganizowane w dniu 26 kwietnia 2017 r. na stadionie miejskim w Białymstoku jako efekt powołanego w dniu 18 kwietnia br. Podlaskiego Samorządowego Komitetu Protestacyjnego. Inicjatorami powołania komitetu byli: Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin i Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, Jerzy Leszczyński – Marszałek Województwa Podlaskiego i przedstawiciel Związku Województw RP, Tadeusz Truskolaski – Prezydent Białegostoku i przedstawiciel Unii Metropolii Polskich, Czesław Rynkiewicz – Prezydent Suwałk i przedstawiciel Związku Miast RP oraz Jan Zalewski – Starosta Siemiatycki i przedstawiciel Związku Powiatów RP.

    Samorządowcy postanowili wspólnie zaprotestować przeciwko planom rządu i zapowiadanym zmianom, które mogą spowodować marginalizację i zniszczenie podmiotowości samorządów.

      Nie zawsze interes partii jest interesem państwa – mówił pan Mirosław Lech otwierając Forum i deklarował chęć rozmowy z rządem twierdząc, że „Polska takich debat potrzebuje”. Jednak mimo zaproszenia skierowanego do Premier Beaty Szydło, Prezesa Jarosława Kaczyńskiego i do ministrów, na Forum nie pojawili się przedstawiciele rządu – były tylko puste krzesła z nazwiskami zaproszonych.

         Wójt kontynuował mówiąc, że polski ustrój samorządowy jest najlepiej ocenianym w Europie, a zmiany w ustawie o samorządzie są potrzebne po to, aby usprawnić decyzyjność i relacje wewnętrzne, a nie doprowadzić do destrukcji. „To my, z naszymi wspólnotami zmieniliśmy i zmieniamy obraz tej ziemi, naszej ziemi. W gminie nie ma i nie może być podziałów na dobrych i złych Polaków. Jeżeli już, to na tych bardziej i mniej zaradnych, którym trzeba pomóc i każdy ma swoje miejsce. Jesteśmy tutaj, bo posiadająca pełnię władzy partia przed wyborami obiecała rodakom, że zawsze będzie uważnie słuchać ich głosu. Ze smutkiem można powiedzieć, że to były obiecanki cacanki”. Przykładem nie liczenia się przez z PiS z wolą suwerena jest pośpieszna reforma oświaty, zawłaszczenie mediów narodowych, podporządkowanie sobie Trybunału Konstytucyjnego, prokuratury i sądownictwa, wymiana kadry dowódczej wszystkich służb mundurowych i likwidacja służby cywilnej.

       Mirosław Lech podkreślił, że „nie mamy większych złudzeń co do skuteczności naszego głosu, ale milczenie oznacza zgodę, więc tu jesteśmy, aby wyrazić nasze wątpliwości, obawy, oburzenie i spokojnie porozmawiać”.

      Podczas spotkania uczestnicy Forum przez aklamację przyjęli Manifest Podlaski, w którym m.in. zapisali: „My, samorządowcy wywodzący się z różnych środowisk politycznych, których łączy troska o lokalne społeczności, sprzeciwiamy się centralizacji i ograniczeniu demokratycznej konkurencji wyborczej. Mówimy zdecydowanie w imieniu mieszkańców i swoim: Nic o Nas bez Nas”.

    Głównym organizatorem Podlaskiego Forum Samorządowego był Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Plik do pobrania
MANIFEST-PODLASKI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content