„Ukraiński Szlak Samorządności”

Projekt Ukraiński Szlak Samorządności to wspólna inicjatywa  Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego  i Podolskiej Agencji Regionalnego Rozwoju z Winnicy. W dniach 23 – 28 listopada br. po raz kolejny podlascy samorządowcy  będą  dzielić się doświadczeniem  z zakresu  zadań, jakie stoją przed władzą szczebla lokalnego z przedstawicielami nowowybranego ukraińskiego samorządu. Projekt ZGWWP, adresowany jest  do 7 gromad rejonu żmeryńskiego, zmierza do ich zaktywizowania, połączenia w większą jednostkę i stworzenia wspólnej strategii rozwoju

Przez  tydzień ukraińscy samorządowcy i lokalni liderzy będą się szkolić i  poznają dobre przykłady wybranych podlaskich gmin w kreowaniu rozwoju ekonomicznego i społecznego gminy z wykorzystaniem zasobów lokalnych.  Nauczą się,  jak przygotować się do procesu łączenia gmin, opracować dobre projekty reform, przeprowadzić konsultacje społeczne oraz jak zwiększyć zaangażowanie lokalnych społeczności do zaspakajania  potrzeb  mieszkańców na poziomie gromad.

Przedsięwzięcie realizowane jest z programu Fundacji Solidarności Międzynarodowej Polsko-Kanadyjski Program Wsparcia Demokracji finansowanym przez rząd Kanady i Polski (w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP).

W dniu 24 listopada 2015 roku delegacja z Ukrainy gościła w Gminie Korycin, gdzie zapoznała się z konkretnymi przykładami działalności samorządu lokalnego, przedstawionymi przez Wójta, Skarbnika i Sekretarza gminy oraz kierowników jednostek organizacyjnych Gminy Korycin. Poznała zasady finansowania poszczególnych sektorów działalności samorządowej, pozyskiwania środków na inwestycje oraz efektywnej współpracy z mieszkańcami np. przy budowaniu marki produktu lokalnego. Następnie goście odwiedzili m.in. Zespół Szkół w Korycinie czy też zrewitalizowany Park Plebański i Kościół w Korycinie.
[metaslider id=4500]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content