Truskawkowe święto rozpoczęło się już w sobotę

XX jubileuszowe Ogólnopolskie Dni Truskawki w Korycinie rozpoczęły się w sobotę 27 czerwca br. od spotkania władz Gminy Korycin z gośćmi z Włoch i Ukrainy. Spotkanie miało na celu pokazanie specyfiki poszczególnych gmin i regionów w tych państwach oraz opracowanie perspektywy dalszej współpracy.

Delegacja z Ukrainy gościła w województwie podlaskim już od 22 czerwca br. na wizycie studyjnej w ramach projektu „Ukraiński szlak samorządności”. Poznawali oni zasady funkcjonowania samorządu na szczeblu gminnym i wojewódzkim, organizacji Lokalnych Grup Działania, wykorzystania produktu lokalnego np. sera korycińskiego jako przykładu produktu turystycznego (Gorszczyzna – Wieś Korycińskiego Sera) czy też umiejętności wykorzystania środków unijnych np. z programów transgranicznych.

            Goście z Włoch m.in. burmistrzowie miast Ortezzano i Campofilone, z którymi Gmina Korycin w maju br. podpisała „Pakt o przyjaźni”, przedstawiciele lokalnych przedsiębiorców, stowarzyszeń i organizacji turystycznych oraz producenci regionalnego makaronu „Antica Pasta” z Campofilone odwiedzili Gminę Korycin, aby nawiązać współpracę z producentami sera korycińskiego, a także zapoznać się ze specyfiką współdziałania samorządu ze środowiskiem lokalnym.

Kluczowym momentem dla naszych przyjaciół było odwiedzenie Gorszczyzny – Wsi Korycińskiego Sera, gdzie mogli zobaczyć proces produkcji Sera Korycińskiego oraz poznać smak lokalnych specjalności kulinarnych.  Skorzystali również z oferty rekreacyjno – turystycznej gminy.

Wieczorem mieszkańcy gminy oraz goście z Polski i z zagranicy wspólnie oglądali premierę sztuki „Ballada i romans” w wykonaniu korycińskiej grupy teatralnej, a po przedstawieniu wzięli udział w spotkaniu integracyjnym, podczas którego m.in. poznawali uroki jedynego w województwie podlaskim Parku Plebańskiego.

Sobota była również dniem pełnym wrażeń rekreacyjno – sportowych dla dzieci i dorosłych. Nad zalewem w Korycinie został rozegrany turniej piłki plażowej siatkowej, a dzieci wraz z rodzicami puszczały latawce. Każdy chętny mógł również przemierzyć rzekę Kumiałkę kajakiem lub rowerem wodnym. Zabawa zakończyła się wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku.
[metaslider id=3369]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content